Loading...
Rodzina

Usypianie dziecka – 3 fantastyczne pytania przed snem

Kształtowanie umysłów dwóch moich synków jest dla mnie jednym z najważniejszych obowiązków rodzicielskich. Rozmowa przed zaśnięciem jest jednym z najlepszych momentów, kiedy można dziecku przekazać to co uważamy za istotne. Ich mózgi dziają wtedy w częstotliwości theta, w której mózg jest bardzo otwarty i ma dostęp do podświadomości. Z punktu widzenia przyswajania wiedzy, przekonań i sugestii jest to najlepsza częstotliwość.

Staram się jak najbardziej świadomie wychować ich na inteligentnych emocjonalnie ludzi, którzy potrafią identyfikować i rozmawiać o swoich uczuciach. Staram się budować w nich wzrostowe nastawienie (growth mindset)  aby wierzyli że ciężką pracą mogą osiągnąć wiele i zmienić swoje życie na lepsze.

Jednym z najlepszych narzędzi uświadamiania i kształtowania człowieka są pytania, z których bardzo chętnie korzystam, aby wpajać moim chłopakom odpowiednie, moim zdaniem przekonania.

Codziennie przed snem zadaje mojemu 4-letniemu synkowi 3 następujące pytania:

Co Ci się dziś najbardziej podobało?

Celem tego pytania jest trenowanie optymizmu. Ewolucyjnie mamy zakodowane, aby negatywne myśli miały silniejszy wpływ na nas. Optymizm daje motor do działania i zmniejsza strach przed niepowodzeniem, dając większe szanse na podejmowanie odważnych decyzji. Staram się trenować u niego w ten sposób umiejętność przywoływania przyjemnych wydarzeń, gdyż naturalnie dużo łatwiej przychodzą nam na myśl te negatywne.

Czego się dziś nauczyłeś?

Tym pytaniem staram się wpajać wzrostowy mindset. Ludzie, którzy wierzą, że mogą poprawić swoje „talenty”, które kiedyś uważano za stałe cechy (np. umiejętności plastyczne, atletyczne, inteligencja) dużo chętniej podejmują wyzwania, nie boją się trudnych zadań i są w stanie więcej osiągnąć. Postaram się napisać oddzielny wpis na temat różnicy w stałym i wzrostowym nastawieniu, gdyż uważam ten temat za bardzo istotny.

Co jutro zrobisz lepiej?

Staram się wpoić mu, że on sam jest odpowiedzialny za swój rozwój. Poczucie wewnętrznego punktu kontroli (internal locus of control) daje ludziom motywacje do działania, powoduje wybieranie cięższych zadań, daje większą motywację i zadowolenie z trudnych ćwiczeń.

Mój starszy synek ma dopiero 4 lata, więc wiele razy pomagam i naprowadzam go, pokazując co jest ważne. Staram się również nazywać określone zachowania i emocje, aby rozwijać jego świadomość. Jeśli rozmawiamy o poprawie zachowania na następny dzień, pokazuje mu jak bycie milszym dla młodszego braciszka pozytywnie wpływa na zabawę.

Lista pytań nadal jest otwarta, zawsze można coś zrobić lepiej. Zachęcam do wpisywania Waszych pytań do dzieci pod tekstem. Przede wszystkim jednak zachęcam Was do rozmowy z nimi. Gdy skończycie czytać im książeczkę do snu, zapytajcie chwilę jak im minął dzień. Gdy nasze maluchy się wyciszą na wieczór są super rozmówcami, mającymi niesamowite przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *